strzałka powrót

Czujnik gazu, dymu i zalania – dlaczego warto je zamontować w domu?

Wśród najchętniej montowanych czujników w domach i budynkach istotną rolę odgrywają nie tylko urządzenia związane z sygnalizacją włamania. Ważnym aspektem dotyczącym bezpieczeństwa domowników jest ochrona życia, zdrowia lub mienia przed ulatniającym się gazem, pożarem oraz zalaniem. Jest to możliwe za pomocą specjalnych czujników. Czujniki tego rodzaju mogą działać autonomicznie lub być podłączone do systemu alarmowego, którego stan jest w trybie ciągłym monitorowany przez wyspecjalizowaną agencję ochrony. Dlaczego warto zainstalować je w domu lub mieszkaniu?

Czujnik gazu, dymu i zalania – dlaczego warto je zamontować w domu?

Czujniki gazów



Na szczególną uwagę zasługują czujniki czadu i gazu ziemnego, które chronią domowników przed zatruciem szkodliwymi substancjami, co często prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Jest to niezwykle istotne w okresie zimowym, gdy w wielu domach za ogrzewanie odpowiadają np. piecyki gazowe i kotły węglowe, które mogą emitować groźne spaliny.

Czujniki czadu i gazu stale monitorują poziom stężenia bezzapachowego tlenku węgla oraz innych gazów w powietrzu. Gdy dochodzi do przekroczenia ich poziomu – wysyłają sygnał za pomocą dźwięku i światła. Szkodliwe substancje mogą wydzielać się np. z niesprawnego piecyka gazowego, kuchenki, nieszczelnej instalacji lub przewodów kominowych. Bez czujnika wykrycie ulatniającego się gazu jest często utrudnione, a nawet niemożliwe (np. w przypadku bezwonnego i niewidocznego tlenku węgla).

Gdzie zainstalować czujnik czadu i gazu w domu?

Najczęściej montuje się je w miejscu, w którym działa dane urządzenie grzewcze. Zwykle jest to łazienka, kuchnia lub kotłownia. Zaleca się ich montaż na ścianie, ok. 1-1,5 m nad podłogą. Urządzenie powinno mieć niezakłócony dostęp do powietrza.

Optyczne czujniki dymu



Czujniki dymu chronią domowników przed groźnymi skutkami pożaru. Nie zapobiegają ich powstawaniu, jednak pozwalają na szybką reakcję w ich początkowym stadium. Dzięki temu umożliwiają wczesne wykrycie zagrożenia, a co za tym idzie skuteczną ochronę mieszkańców domu oraz zminimalizowanie strat wywołanych ogniem.

Zadaniem optycznych czujników dymu jest wykrywanie i sygnalizowanie pojawienia się dymu, który powstaje podczas rozprzestrzeniania się ognia w pomieszczeniu. Czujnik umożliwia niezwłoczną reakcję na pojawienie się ognia, dymu lub zbyt wysokiej temperatury. Alarm sygnalizuje pojawienie się zagrożenia za pomocą dźwięku i światła. W zależności od modelu może również uruchamiać system zraszania oraz wysyłać powiadomienia na telefon.

Gdzie zamontować optyczny czujnik dymu?

Czujnik optyczny dymu należy montować w zamkniętych przestrzeniach, w których zazwyczaj nie pojawia się dym czy para wodna. Najczęściej montuje się go na suficie, co pozwala na szybkie wykrycie unoszącego się do góry dymu. Czujnik dymu powinien być zamontowany w każdym pomieszczeniu, jednak zwykle umieszcza się po jednym czujniku na każdej kondygnacji, np. w głównym korytarzu niedaleko sypialni.

Czujniki zalania



Nieprzewidziana awaria sprzętu AGD lub instalacji wodnej to najczęstszy powód wystąpienia zalania. Może ono nie tylko uszkodzić pozostały sprzęt czy wyposażenie, ale również w przypadku budynku wielorodzinnego, doprowadzić do pojawienia się wilgoci na suficie i ścianach sąsiadujących mieszkań. Dlatego właśnie osoby chcące uniknąć takiego ryzyka, decydują się zamontować czujnik zalania.

Czujniki zalania pozwalają zminimalizować skutki wycieku wody w domu lub mieszkaniu. Sygnalizują przekroczenie poziomu wysokości wody nawet w kilka sekund. Dzięki temu umożliwiają szybką reakcję na zalanie. Na rynku występuje wiele rodzajów czujników zalania, w tym modele, które przesyłają powiadomienia na telefon lub automatycznie zamykają elektrozawór doprowadzający wodę.

Gdzie umieścić czujnik zalania?

Czujnik instalowany jest w pomieszczeniach najbardziej narażonych na zalanie. Jest to więc np. łazienka, toaleta czy kuchnia. W niektórych przypadkach warto je zamontować również w garażu i piwnicy.

Zobacz poprzedni wpis: Czujki alarmowe i ich rodzaje. Jak działają i przed czym Cię chronią?