dwwdw

baza wiedzy

Czujki PIR

Czujki ruchu (pasywnej podczerwieni)

Jednym z elementów współczesnego systemu sygnalizacji włamania i napadu jest czujnik ruchu reagujący na pojawienie się intruza w dozorowanej przez niego strefie. Obecnie na rynku dominują pasywne czujniki podczerwieni. Jako przyczyny tego stanu rzeczy należy wymienić ich stosunkowo niską cenę, łatwość instalacji i regulacji czułości oraz stosunkowo dużą odporność na fałszywe alarmy.

Pasywne czujki podczerwieni informują centralę alarmową o pojawieniu się w obszarze, który jest przez nie nadzorowany, poruszających się i emitujących ciepło obiektów. Idea działania czujek tego typu oparta jest na pomiarze promieniowania cieplnego. W tym miejscu trzeba przypomnieć kilka podstawowych zasad fizyki. Każde ciało fizyczne ma jakąś temperaturę, a zatem emituje promieniowanie cieplne. Promieniowanie to jest niewidoczne dla ludzkiego oka, dopóki temperatura obiektu nie osiągnie 500 stopni Celsjusza. Tę niewidoczną dla ludzkiego oka część promieniowania cieplnego nazywa się promieniowaniem podczerwonym. Z punktu widzenia systemu sygnalizacji włamania i napadu istotne jest wykrycie obecności w nadzorowanym obszarze człowieka, którego tam w danym momencie być nie powinno. Naturalnie moc promieniowania emitowanego przez człowieka jest niewielka, a na dodatek może być trudno wykrywalna na tle otoczenia, które przecież również jest źródłem emisji ciepła. Dlatego czujki PIR koncentrują się na wychwytywaniu gwałtownych zmian temperatury w swoim polu widzenia. Właśnie takie zmiany wywołują poruszający się ludzie.

Ponad to występują czujki o działaniu dualnym (z wykorzystaniem podczerwieni i mikrofali), tj. wykrywających zmianę temperatury oraz ruchu na tle otoczenia.

Czujki te wykorzystuje się do ochrony pomieszczeń, w których występują trudne warunki, tj. częste przewiewy, nagłe zmiany temperatury, itp.

Do najbardziej popularnych czujek należą:

CZUJKA EV 100 FIRMY ARITECH

czujka ev100

Czujka EV 100 posiada kurtynową optykę lustrzaną, a dodatkowo

zabezpieczenie przeciw przeczołganiu.

Cyfrowa analiza sygnału w systemie 4D eliminuje fałszywe alarmy.

Dane techniczne:

optyka lustrzana,

ochrona przed przeczołganiem,

charakterystyka kurtynowa,

wysokość montażu 1.8 - 3 m,

zasięg 7-10 m,

pobór prądu 5-10 mA,

mikroprocesorowa obróbka sygnału,

kąt widzenia 86°,

możliwość wyboru charakterystyki przez instalatora.

CZUJKA PRO PET FIRMY PARADOX

Czujka pro_pet

Dane techniczne:

zasięg: 11x11 m,

kąt widzenia: 88,5 °,

kompensacja temperatury,

auto-pulse,

nie reaguje na zwierzęta do 18 kg,

zasilanie: 9-12 V DC,

pobor prądu: 30 mA.

CZUJKA DUALNA 525D VISION FIRMY PARADOX

Czujka vision525D

Dane techniczne:

czujnik PIR z mikrofalą,

czestotliwość mikrofali:10,525 GHz,

zasięg: 14x14m,

kąt widzenia:90°,

podwójny pyroelement,

auto test,

mikroprocesorowa analiza sygnału,

kompensacja temperatury,

zasilanie :10-16 V DC,

pobór prądu: 30 mA.