strzałka powrót

Czujki alarmowe i ich rodzaje. Jak działają i przed czym Cię chronią?

Czujki alarmowe to podstawowe elementy systemów sygnalizacji włamania instalowanych w różnego rodzaju budynkach. To między innymi od nich zależy skuteczność całego systemu oraz poziom bezpieczeństwa obiektu. Dowiedz się, jakie rodzaje czujek są najczęściej wykorzystywane oraz przed czym mogą Cię ochronić.

Czujki alarmowe i ich rodzaje. Jak działają i przed czym Cię chronią?

Czym są czujki alarmowe?


Czujki alarmowe to urządzenia wchodzące w skład systemu alarmowego. Służą do wykrywania określonych zdarzeń na chronionym obszarze. Wychwytują one parametry fizyczne w otoczeniu oraz tworzą sygnał przekazywany do centrali alarmowej. Ze względu na sposób działania można wyróżnić wiele rodzajów czujek. Podstawowe z nich opisaliśmy poniżej.


Podstawowe rodzaje czujek alarmowych


Typowe czujki alarmowe, które stanowią wyposażenie wewnętrznych systemów sygnalizacji włamania, można podzielić na 5 rodzajów.


1. Czujki PIR


Czujka PIR (pasywna czujka podczerwieni) reaguje na ruch w otoczeniu. Co ważne, wykrywa ona ruch na podstawie zmiany promieniowania podczerwonego (cieplnego), czyli zmian temperatury w jej polu widzenia. Czujka PIR reaguje więc nie tylko na pojawienie się człowieka (który emituje większe promieniowanie cieplne niż otoczenie), ale także na zwierzęta, a nawet na podmuchy ciepłego powietrza. Aby zminimalizować występowanie fałszywych alarmów, rozmieszczenie czujek alarmowych PIR należy dostosować do określonego obiektu. Jeśli w domu obecne są zwierzęta, trzeba wybrać czujkę PIR, która jest odporna na obecność czworonogów. Nie należy jej montować w pomieszczeniach, w których możliwe jest występowanie gwałtownych zmian temperatur, np. w garażach lub kotłowniach. Aby zapewnić skuteczne działanie czujki na podczerwień, należy zadbać m.in. o wysokość jej montażu, a także odległość i skierowanie soczewki w stosunku do instalacji grzewczych i wentylacyjnych.


2. Czujki PIR+MW (dualne)


Czujka dualna, to rozbudowana wersja czujki ruchu PIR. Do wychwytywania zdarzeń wykorzystuje nie tylko promieniowanie cieplne, ale także mikrofale. Dzięki temu znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia fałszywych alarmów. W wypadku pojawienia się obiektu w polu widzenia soczewki, czujnik podczerwieni wykrywa zmiany temperatury w otoczeniu, a czujnik mikrofalowy wychwytuje zmiany w częstotliwości fal, które potwierdzają naruszenie sygnału. Do przekazania sygnału alarmowego dochodzi jedynie wtedy, gdy oba detektory wykryją ruch w otoczeniu. Dzięki temu czujki dualne mogą być montowane w pomieszczeniach nieogrzewanych oraz np. w salonie z kominkiem lub klimatyzacją.


3. Czujki kontaktronowe


Czujka kontaktronowa to tzw. czujka magnetyczna. Reaguje ona na zmiany pola magnetycznego. Składa się z dwóch elementów: magnesu i kontaktronu. Stosowana jest zazwyczaj w zabezpieczeniach okien i drzwi. Ich otwarcie powoduje przerwanie połączenia między magnesem a kontaktronem w czujce, co wywołuje alarm. Rozmieszczenie czujek kontaktronowych warto rozplanować w kluczowych miejscach budynku. Oprócz okien i drzwi warto je zamontować np. we włazach na dach lub bramach garażowych.


4. Czujki stłuczenia szkła


Czujki zbicia szkła to czujki akustyczne, które generują sygnał alarmowy w momencie stłuczenia np. szyby w oknie. Czujka wychwytuje dwie częstotliwości: niskie - płynące z uderzenia i wysokie - dźwięku tłuczonego szkła. Sygnał alarmowy uruchamiany jest jedynie wtedy, gdy oba dźwięki następują bezpośrednio po sobie. Tego typu czujki są często montowane w oknach i przeszklonych witrynach sklepowych.


5. Czujki wstrząsowe


Czujki wstrząsowe, są inaczej nazywane czujkami wibracyjnymi. Reagują na drgania, które pojawiają się na powierzchni, na której zostały zainstalowane. Wstrząsy mechaniczne uruchamiające alarm mogą pochodzić np. od uderzenia lub wiercenia. Sensor wychwytuje określone drgania i wyzwala sygnał alarmu. Czujki wibracyjne instalowane są np. w futrynach okien i drzwi, sejfach, szafach pancernych, a także w drzwiach wejściowych. Przedstawione rodzaje czujek alarmowych to jedynie podstawowe przykłady urządzeń, w które zwykle wyposażone są systemy alarmowe. Istnieją również dodatkowe czujki, które zabezpieczają nie tylko mienie, ale również życie domowników. W kolejnym artykule poruszymy kwestie m.in. czujek dymu i gazu, które warto zainstalować w swoim domu.