dwwdw
strzałka powrót

Nie daj się nabrać: fałszywe zwroty na Allegro. Sprawdź, zanim wpiszesz PIN.

Uwaga na nową strategię oszustów celujących w użytkowników Allegro! Eksperci z zespołu ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w sektorze finansowym w Polsce, znani jako CSIRT KNF, biją na alarm przed rosnącą falą cyberataków wymierzonych w użytkowników popularnego portalu aukcyjnego Allegro. W ich ostrzeżeniu kluczowe jest przesłanie: „Nie pozwól się okraść!”. Jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę cyberprzestępców i zabezpieczyć swoje finanse?

phishing na allegro

Przeczytaj artykuł: 10 najczęstszych błędów w zabezpieczeniu domu przed włamaniem


Polscy konsumenci znów znajdują się w kręgu zainteresowania oszustów


a obecnie na celownik wzięta została społeczność Allegro. Ostrzeżenia CSIRT KNF dotyczą nowych metod działania przestępców, które wymagają zwiększonej czujności ze strony kupujących. Co jest nowością w działaniach oszustów i jak się przed nimi chronić?



Nowa fala phishingu na horyzoncie


Serce problemu tkwi w fałszywych wiadomościach e-mail, które są obecnie rozsyłane do użytkowników sieci. Oszuści stosując technikę phishingu, czyli podszywanie się pod wiarygodne marki i instytucje, starają się wyłudzić cenne informacje. Ta metoda jest dobrze znana i często używana do ataków na klientów banków, usług kurierskich, czy też instytucji publicznych, prowadząc nie tylko do utraty dostępu do kont w mediach społecznościowych, ale również do znacznie poważniejszych konsekwencji, takich jak utrata środków z konta bankowego.



Kluczowe ostrzeżenie dla użytkowników Allegro


Najnowsza kampania oszustów kierowana jest głównie do osób dokonujących zakupów na Allegro. Przestępcy w swoich wiadomościach informują o problemach z realizacją zamówienia i podają instrukcje dotyczące zwrotu środków za nieotrzymany produkt. Linki zawarte w tych wiadomościach prowadzą jednak do fałszywych stron internetowych, na których użytkownicy są proszeni o podanie danych swoich kart płatniczych pod pretekstem realizacji zwrotu środków przez Allegro. W rzeczywistości jest to jednak próba wyłudzenia danych.



Jak postępować w razie otrzymania podejrzanej wiadomości?


Najważniejszym krokiem jest zwrócenie uwagi na adres e-mail nadawcy. Jakiekolwiek niezgodności powinny natychmiast wzbudzić naszą czujność. CSIRT KNF wskazuje, że nietypowy adres e-mail, taki jak np. info@ceralacera.it, jest wyraźnym sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o próbie oszustwa. Podobnie, adresy stron internetowych, do których prowadzą linki z podejrzanych wiadomości, często są fałszywe i nie należą do Allegro. W przypadku wątpliwości zawsze warto skontaktować się bezpośrednio z serwisem Allegro, aby zweryfikować autentyczność otrzymanych informacji.



Allegro już zareagowało na doniesienia o nowej fali ataków


zachęcając użytkowników do zgłaszania wszelkich podejrzanych aktywności. Firma prosi o przesyłanie takich informacji, wraz ze zrzutami ekranu, na adres phishing@allegro.pl, aby mogła podjąć odpowiednie działania.