strzałka powrót

Ochrona domu na wakacjach. 5 najważniejszych zasad, które musisz poznać przed wyjazdem na urlop

Ochrona domu na czas wyjazdu powinna być obowiązkowym punktem na Twojej wakacyjnej liście. Upragniony urlop z dala od domu to idealny sposób na odpoczynek. Zanim jednak rozmarzysz się o ciepłej plaży i błogim lenistwie, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swojego domu, aby uniknąć przykrej niespodzianki po powrocie. Jak skutecznie zaplanować ochronę swojego domu?

Włamywacz nie ma urlopu – dlaczego warto chronić swoje mienie?


Dom pozostawiony bez opieki na dłuższy czas, zwłaszcza w okresie wakacyjnym to łatwy cel dla włamywaczy. W ubiegłym roku doszło do ponad 71 tysięcy włamań (o 3% więcej w stosunku do roku poprzedniego!). Znaczącą część kradzieży z włamaniem odnotowuje się pod koniec czerwca, w lipcu i sierpniu oraz na początku września.


Zobacz: Czy warto założyć system alarmowy w swoim domu?


Aby skutecznie ochronić swój dom w czasie wakacji, warto zastosować się do 5 podstawowych zasad.


Zasada nr 1. Zadbaj o ubezpieczenie domu lub mieszkania


Przed wyjazdem postaraj się o rozszerzenie zakresu ubezpieczenia nieruchomości. Na czas urlopu wykup dodatkową polisę, która zabezpieczy wyposażenie Twojego domu (meble, sprzęt, elektronikę, pieniądze i rzeczy wartościowe). Dzięki temu zapewnisz ochronę swojego domu i mienia nie tylko przed zdarzeniami losowymi (np. pożarem), ale także przed niepożądanym działaniem złodziei.


Zasada nr 2. Zabezpiecz okna i drzwi


Włamywacz często dostaje się do domu przez okna i drzwi, dlatego bardzo istotne jest ich zabezpieczenie przed opuszczeniem domu. Oceń, czy wszystkie z nich działają prawidłowo. Bezpośrednio przed wyjazdem zamknij wszystkie okna i drzwi oraz sprawdź, czy są domknięte i szczelne. Jeśli posiadasz rolety zewnętrzne – zasuń je i zablokuj, aby uniemożliwić ich podniesienie. Możesz zasymulować swoją obecność poprzez ustawienie prostego timera, który wieczorem włączy światło w jednym z pomieszczeń.


Zasada nr 3. Włącz alarm w domu i sprawdź jego działanie


System alarmowy to skuteczny sposób ochrony domu. Z odpowiednim wyprzedzeniem sprawdź, czy każdy element instalacji alarmowej działania tak jak powinien. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, skontaktuj się z serwisem, aby zdążyć go naprawić, zanim wyjedziesz. Jeśli jeszcze nie posiadasz systemu alarmowego – to nie jest duży problem. W naszej firmie posiadamy bezprzewodowe systemy alarmowe, które można zainstalować w godzinę i obsługiwać nawet ze smartfona. W dniu wyjazdu upewnij się, że alarm został włączony. Pełną ochronę domu może zagwarantować usługa monitoringu systemów alarmowych, dzięki której zyskujesz wsparcie patrolu interwencyjnego agencji ochrony na czas nieobecności.


Zobacz: Grupa interwencyjna, czyli jak działa zmotoryzowany patrol agencji ochrony SECURITY?


Zasada nr 4. Porozmawiaj z zaufanym sąsiadem, rodziną lub znajomymi


Zanim wyjedziesz na wakacje, porozmawiaj z zaufanymi osobami z okolicy (np. z sąsiadem lub członkiem rodziny). Uprzedź ich o swoim wyjeździe, poinformuj o czasie swojej nieobecności lub planowanej dacie powrotu. Poproś o zwiększoną czujność i usuwanie piętrzących się w skrzynce ulotek. Dzięki temu nie tylko system alarmowy, ale i dodatkowa para oczu będzie pomocna w odstraszaniu włamywaczy i czuwaniu nad bezpieczeństwem Twojego domu.


Zasada nr 5. Zakręć wodę, gaz i wyłącz prąd


Aby w pełni ochronić swój dom przed nieszczęśliwymi zdarzeniami losowymi, np. pożarem lub zalaniem – pamiętaj o zakręceniu zaworów wody i gazu oraz odłączeniu urządzeń elektrycznych od prądu (nie wyłączaj tych, które wymagają stałego dostępu do prądu, np. lodówki czy alarmu). Dzięki temu uchronisz się od przykrych skutków wywołanych spięciem w sieci elektrycznej, pęknięciem rury czy wyciekiem gazu.