dwwdw
strzałka powrót

Nieoczekiwany telefon z banku? Uważaj, to może być vishing! Zobacz, jak nie paść ofiarą.

Polacy coraz częściej stają się ofiarami różnorodnych oszustw, zarówno w świecie wirtualnym, jak i poza nim. Ataki te mają na celu wyłudzenie danych osobowych, haseł, a ostatecznie – uzyskanie dostępu do środków finansowych. Jakie metody stosują przestępcy, by osiągnąć swój cel? Sposobów jest całe mnóstwo.

vishing Technika oszustwa

Przeczytaj artykuł: 10 najczęstszych błędów w zabezpieczeniu domu przed włamaniem


Jak Bezpiecznie Korzystać z Publicznego Wi-Fi?


Podczas gdy korzystasz z publicznego Wi-Fi, zawsze upewnij się, że łączysz się z oficjalną siecią dostępną w danym miejscu. Unikaj łączenia się z nieznajomymi sieciami, które mogą być potencjalnie niebezpieczne.



Czym jest vishing? Technika oszustwa


Vishing wyróżnia się na tle innych metod oszustw internetowych, ponieważ opiera się na bezpośrednim kontakcie telefonicznym z ofiarą. Oszust, udający przedstawiciela znanej instytucji – takiej jak bank, firma ubezpieczeniowa czy inna organizacja – próbuje wyłudzić dane osobowe lub namówić do wykonania pewnych działań, które mogą mieć negatywne konsekwencje dla ofiary. W trakcie rozmowy, oszust wykorzystuje emocje rozmówcy, podając się za zaufaną instytucję i informując o pilnej sprawie wymagającej natychmiastowej reakcji.



Jakie są metody działania i jak rozpoznać vishing?


Oszust podczas vishingu stara się budować atmosferę napięcia i pilności, proponując coś w zamian za dane osobowe lub pieniądze, zadając pytania mające na celu wyłudzenie informacji. Oferowane "korzyści" często brzmią zbyt dobrze, by mogły być prawdziwe, a możliwości zweryfikowania tożsamości dzwoniącego są ograniczone.



Jak się chronić przed vishingiem?


Najlepszą obroną jest ostrożność w udostępnianiu danych osobowych i weryfikacja informacji poprzez niezależne kanały. W przypadku rzekomych telefonów z banku, zaleca się skorzystanie z oficjalnych środków komunikacji dostarczonych przez bank, takich jak aplikacja mobilna czy infolinia, aby potwierdzić prawdziwość otrzymywanych informacji.