strzałka powrót

Jak obsługiwać alarm domowy? Poznaj typowe urządzenia sterujące alarmem

O wygodzie korzystania z alarmów domowych decyduje m.in. sposób, w jaki możemy nimi zarządzać. Wygodna kontrola, uruchamianie i wyłączanie alarmu to istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając dany system. Na jakie udogodnienia można liczyć, instalując alarm w domu? Czytaj dalej i poznaj typowe urządzenia do sterowania alarmem.

Jak obsługiwać alarm domowy? Poznaj typowe urządzenia sterujące alarmem

Manipulatory (klawiatury)Do codziennej obsługi alarmu domowego możemy wykorzystywać manipulatory, czyli urządzenia wyposażone w ekran i klawiaturę sterującą. Zwykle są one zamontowane w łatwo dostępnym miejscu, np. przy drzwiach wyjściowych. Za pomocą przycisków lub ich kombinacji możemy uzbrajać i rozbrajać alarm w dowolnym momencie oraz zarządzać pozostałymi funkcjonalnościami systemu.

Poszczególne manipulatory różnią się od siebie w zależności od danego rodzaju. Podstawowe urządzenia posiadają jedynie klawiaturę sterującą, inne posiadają wskaźniki LED lub ekran LCD. Nieco bardziej zaawansowane modele mają ekran dotykowy oraz przyciski funkcyjne, które ułatwiają obsługę alarmu.

Piloty bezprzewodoweSterowanie alarmem może odbywać się za pomocą pilota bezprzewodowego. Umożliwia on zdalną kontrolę alarmu w określonym zasięgu działania. Do przycisków na pilocie można przypisać określone funkcje, dzięki czemu np. uruchamianie alarmu nie wymaga zapamiętania i każdorazowego wpisywania kodu. Odpowiednie zaprogramowanie pilota i dostosowanie jego funkcji do potrzeb osoby obsługującej alarm znacząco podnosi komfort sterowania.

Nowoczesne modele pilotów mogą łączyć w sobie kilka funkcjonalności i umożliwiać wykorzystywanie ich nie tylko do sterowania alarmem, ale pozostałych systemów zainstalowanych w domu, np. bramą garażową lub roletami.

Zobacz: Alarm bezprzewodowy w domu – najważniejsze informacje

Przenośne moduły GPS/GSMCentrala alarmu domowego może zostać wyposażona w moduł GSM, który umożliwia nie tylko wysyłanie powiadomień w wiadomości tekstowej, ale także sterowanie alarmem za pomocą SMS-a. Moduł połączony z określonymi numerami telefonu umożliwia komunikowanie się z alarmem oraz wysyłanie poleceń z dowolnego miejsca na świecie.

Aplikacje mobilneSterowanie alarmem za pomocą aplikacji mobilnej na urządzenia przenośne to jedna z najbardziej zaawansowanych form jego obsługi. Aplikacja zainstalowana np. na smartfonie umożliwia zdalne sterowanie alarmem i wykorzystanie pełni jego funkcjonalności – tak, jak podczas korzystania z manipulatora zainstalowanego wewnątrz budynku. Oczywiście tego typu rozwiązania zapewniają również integrację z innymi systemami smart home. Za pomocą smartfona możesz więc nie tylko włączać i wyłączać alarm, ale także sterować oświetleniem czy klimatyzacją.

Chcesz zainstalować system alarmowy i zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim? Skontaktuj się z nami, aby poznać dostępne możliwości ochrony domu lub mieszkania.