System monitoringu CCTV to technologia często wykorzystywana jako jeden z elementów zabezpieczenia nie tylko obiektów przemysłowych, ale także budynków publicznych, miast, a nawet domów prywatnych. W jaki sposób działa oraz czy warto z niej korzystać? O tym dowiesz się w poniższym artykule.
System monitoringu CCTV, z ang. closed circuit television (nazywany również telewizją przemysłową, użytkową, dozorową) to układ połączonych urządzeń, których działanie polega na monitorowaniu i rejestrowaniu obrazu na danym obszarze.
W skład podstawowego wyposażenia telewizji przemysłowej wchodzą:
Poszczególne elementy systemy monitoringu różnią się między sobą nie tylko stopniem zaawansowania i wykorzystywanymi modelami sprzętu, ale także sposobem, w jaki transmitowany jest obraz. Biorąc pod uwagę tę kategorię, można wyróżnić system analogowy (obecnie praktycznie niestosowany), IP, a także system mieszany, wykorzystujący technologię HD-CVI lub HD-SDI. Instalowane obecnie systemy CCTV włączane są do sieci teleinformatycznych i możliwy jest ich podgląd przez internet.
Głównym celem instalacji kamer CCTV jest zapewnienie bezpieczeństwa na wyznaczonym obszarze. Chronionymi obiektami mogą być zarówno mniejsze budynki, np. siedziba firmy, bank, szkoła, dom prywatny, jak i większe ośrodki, np. centra handlowe, hale produkcyjne, lotniska, a nawet miasta.
Obecnie stosowane systemy CCTV umożliwiają wykrycie intruza w określonych polach widzenia, na których przebywanie osób jest zabronione. Możliwe jest nawet wykrywanie określonych zjawisk np. pożar, a także zabranie z terenu przedmiotu lub też umieszczenie przedmiotu w miejscu niedozwolonym.
Zaletą korzystania z systemu monitoringu CCTV jest możliwość nadzoru zdarzeń występujących na terenie chronionego obiektu. Monitoring umożliwia nie tylko rejestrowanie obrazu, jego archiwizację, ale również przesyłanie informacji o zagrożeniach do Centrum Monitoringu Wizyjnego. Dzięki temu staje się pomocnym narzędziem w przypadku identyfikacji zagrożeń, rozpoznawania i wykrywania tożsamości intruzów lub przestępców, a także pozwala na wyjaśnianie okoliczności zdarzeń, które wystąpiły na chronionym obszarze. Możliwość analizy zarejestrowanego obrazu np. linii produkcyjnych przynosi również korzyść w postaci wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego procesu produkcji.
Przeczytaj poprzedni wpis: Rola i zalety monitoringu wizyjnego w firmie
Aktualności
Copyright © 2019 by Security Sp. z o.o. | Informacja dot. ochrony danych osobowych
Realizacja: