strzałka powrót

Jak działa system monitoringu CCTV?

System monitoringu CCTV to technologia często wykorzystywana jako jeden z elementów zabezpieczenia nie tylko obiektów przemysłowych, ale także budynków publicznych, miast, a nawet domów prywatnych. W jaki sposób działa oraz czy warto z niej korzystać? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

Blog - lipiec

Czym jest system CCTV?

System monitoringu CCTV, z ang. closed circuit television (nazywany również telewizją przemysłową, użytkową, dozorową) to układ połączonych urządzeń, których działanie polega na monitorowaniu i rejestrowaniu obrazu na danym obszarze.Co wchodzi w skład monitoringu CCTV?

W skład podstawowego wyposażenia telewizji przemysłowej wchodzą:


  • Kamery – urządzenia rejestrujące obraz na określonym obszarze,
  • Monitory – sprzęt pozwalający na wizualizację zarejestrowanego obrazu,
  • Rejestratory – umożliwiające nagranie obrazu z kamer w formacie cyfrowym,
  • Urządzenia do transmisji sygnału audio/wideo oraz nośniki obrazu,
  • Zasilacze, przewody, obudowy, uchwyty i pozostałe akcesoria.

Poszczególne elementy systemy monitoringu różnią się między sobą nie tylko stopniem zaawansowania i wykorzystywanymi modelami sprzętu, ale także sposobem, w jaki transmitowany jest obraz. Biorąc pod uwagę tę kategorię, można wyróżnić system analogowy (obecnie praktycznie niestosowany), IP, a także system mieszany, wykorzystujący technologię HD-CVI lub HD-SDI. Instalowane obecnie systemy CCTV włączane są do sieci teleinformatycznych i możliwy jest ich podgląd przez internet.Korzyści z instalacji telewizji przemysłowej

Głównym celem instalacji kamer CCTV jest zapewnienie bezpieczeństwa na wyznaczonym obszarze. Chronionymi obiektami mogą być zarówno mniejsze budynki, np. siedziba firmy, bank, szkoła, dom prywatny, jak i większe ośrodki, np. centra handlowe, hale produkcyjne, lotniska, a nawet miasta.

Obecnie stosowane systemy CCTV umożliwiają wykrycie intruza w określonych polach widzenia, na których przebywanie osób jest zabronione. Możliwe jest nawet wykrywanie określonych zjawisk np. pożar, a także zabranie z terenu przedmiotu lub też umieszczenie przedmiotu w miejscu niedozwolonym.

Zaletą korzystania z systemu monitoringu CCTV jest możliwość nadzoru zdarzeń występujących na terenie chronionego obiektu. Monitoring umożliwia nie tylko rejestrowanie obrazu, jego archiwizację, ale również przesyłanie informacji o zagrożeniach do Centrum Monitoringu Wizyjnego. Dzięki temu staje się pomocnym narzędziem w przypadku identyfikacji zagrożeń, rozpoznawania i wykrywania tożsamości intruzów lub przestępców, a także pozwala na wyjaśnianie okoliczności zdarzeń, które wystąpiły na chronionym obszarze. Możliwość analizy zarejestrowanego obrazu np. linii produkcyjnych przynosi również korzyść w postaci wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego procesu produkcji.

Przeczytaj poprzedni wpis: Rola i zalety monitoringu wizyjnego w firmie