strzałka powrót

Alarm bezprzewodowy w domu – najważniejsze informacje

Alarm bezprzewodowy to jeden ze skutecznych sposobów na ochronę swojego domu. Nowoczesne systemy oferują wiele funkcjonalności, które zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców w takim samym stopniu, jak klasyczne alarmy przewodowe. Jakie są zalety tego rozwiązania i dlaczego warto wybrać system bezprzewodowy?

Alarm bezprzewodowy w domu – najważniejsze informacje

Jak działa alarm bezprzewodowy?


Do działania alarmu bezprzewodowego nie ma konieczności instalowania kłopotliwego okablowanie łączącego poszczególne urządzenia. Centrala alarmu łączy się ze wszystkimi lub z wybranymi elementami systemu za pomocą fal radiowych. Rozmieszczone w domu czujki, klawiatury czy syrenki korzystają z własnego zasilania bateryjnego lub akumulatorowego . Alarmy wyposażone są w szereg zabezpieczeń, które pozwalają na wykrycie faktu zakłócania sygnału. Próba zerwania łączności lub celowego uszkodzenia urządzeń jest sygnalizowana specjalnym komunikatem. Informacja o nietypowym zdarzeniu jest przekazywana za pomocą sygnałów optycznych i dźwiękowych emitowanych przez manipulatory lub sygnalizatory zamontowane w domu. Na rynku istnieją dwa typy alarmów bezprzewodowych: systemy z łącznością jednokierunkową i dwukierunkową. W przypadku komunikacji jednokierunkowej, w razie wystąpienia zdarzenia czujniki przekazują sygnał alarmowy do centrali, jednak nie otrzymują informacji zwrotnej o tym, że sygnał dotarł. Dlatego najczęściej taka informacja jest kilkukrotnie powtarzana. Wpływa to na szybsze zużycie się baterii, konieczność ich częstej wymiany oraz korzystanie z trybu oszczędności energii. Ze względu na podatność na różnego rodzaju zakłócenia, takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane w małych obiektach, np. garażach lub domkach letniskowych. Drugi rodzaj alarmu bezprzewodowego – system dwukierunkowy, w przeciwieństwie do łączności jednokierunkowej to rozwiązanie bezpieczniejsze, oparte na działaniu najnowszej technologii. Wyposażenie urządzeń w nadajniki i odbiorniki, pozwala przesyłać informacje o alarmie oraz natychmiast potwierdzać odebranie sygnału. Dzięki temu komunikacja jest bardziej odporna na zakłócenia, a zużycie energii urządzeń zdecydowanie mniejsze.


Budowa domowego alarmu bezprzewodowego


Podstawowe elementy wchodzące w skład alarmu bezprzewodowego to: • centrala alarmowa, • czujki ruchu, • sygnalizatory, • manipulatory, • piloty sterujące.


Zaawansowane modele alarmów bezprzewodowych umożliwiają integrację z innymi urządzeniami zwiększającymi skuteczność systemu zabezpieczeń w domu, np. z systemem monitoringu wyspecjalizowanej agencji ochrony. W razie uruchomienia alarmu o zdarzeniu informowana stacja monitorowania kontrolowana przez pracowników agencji ochrony. Alarm może zostać wyposażony również w dodatkowe czujniki np. wykrywające pożar, dym lub gaz w pomieszczeniach oraz czujniki otwarcia okien i drzwi. W wielu przypadkach wykorzystywane są również alarmy przewodowo-bezprzewodowe. Są to systemy hybrydowe, które wykorzystują np. przewodowe klawiatury i bezprzewodowe czujniki. Istnieje również możliwość konfiguracji układu alarmu wykorzystującego część czujników z przewodami lub bez. Dzięki temu stanowią praktyczne rozwiązanie umożliwiające rozbudowę obecnego systemu alarmowego o dodatkowe urządzenia.


Zalety domowego alarmu bezprzewodowego


• Bezinwazyjny montaż systemu alarmowego Montaż alarmu bezprzewodowego jest prosty i nie wymaga przeprowadzania uciążliwych prac instalatorskich, które są zwykle konieczne w wypadku alarmu przewodowego. Instalacja alarmu bez kabli nie wymaga istotnych ingerencji w ściany domu. Unikamy więc konieczności ich kucia, ponownego szpachlowania i malowania. Jest to rozwiązanie wykorzystywane szczególnie w budynkach już wykończonych oraz obiektach zabytkowych.


• Możliwość instalacji alarmu w dowolnym momencie Brak okablowania i dodatkowych elementów instalacji systemu sprawia, że alarm bezprzewodowy może być zamontowany w dowolnym momencie. Nie musisz planować jego montażu z wyprzedzeniem. Możesz go przeprowadzić zarówno na końcowym etapie budowy i wykończenia domu, jak i później, gdy zdecydujesz się zwiększyć jego ochronę.


• Zdalne sterowanie alarmem z telefonu Alarm bezprzewodowy może być sterowany tak samo jak przewodowy: za pomocą klawiatury, pilota, pastylki dostępowej, czy aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Dzięki ostatniej funkcjonalności każdej chwili możesz zostać powiadomiony o nietypowych zdarzeniach i uruchomieniu alarmu. Poprzez SMS lub aplikację możesz także uzbrajać i rozbrajać zamontowany w domu alarm bezprzewodowy.


• Możliwość rozbudowania systemu zabezpieczeń Możliwość rozbudowy alarmu bezprzewodowego o dodatkowe funkcjonalności w postaci różnego typu czujników, urządzeń sterujących domem lub systemów monitoringu ułatwia opracowanie kompleksowego systemu zabezpieczeń. Dzięki temu gwarantujesz sobie i swoim bliskim najwyższy poziom ochrony.


Zobacz: RODO a monitoring prywatny – co musisz wiedzieć, zakładając kamery na swojej posesji?